U zadnjih nekoliko desetljeća primjećen je trend porasta alergijskih bolesti. Alergija ili preosjetljivost je prekomjerna reakcija imunološkog sustava na različite čimbenike okoliša koji su inače neškodljivi. Najčešći alergeni su pelud, grinje kućne prašine, životinjska dlaka, hrana, aditivi i konzervansi u hrani i piću, otrovi insekata, spore plijesni, UV zrake.
Alergija na pelud ambrozije je sve češća, te predstavlja velik javnozdravstveni i gospodarski problem. Može se javiti u bilo kojoj dobi, a u njezinom nastanku važnu ulogu ima i nasljeđe.
Alergija na ambroziju predstavlja velik javnozdravtveni problem i utječe na smanjenje kvalitete života. S obzirom da broj osoba koje su alergične je sve veći i da se biljka širi između 6 i 20 km godišnje s istoka na zapad, problem postaje sve veći.
Ambrozija
Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia), poznata u narodu kao limundžik, partizanka, fazanuša, Krausova trava je jednogodišnja zeljasta biljka koja raste uglavnom u kontinentalnim predjelima i do 1,5 m u visinu. U Europu je došla s kontaminiranim pošiljkama sjemena pšenice. Korijen joj je vretenast, a stablo razgranato, uspravno i gusto prekriveno sitnim dlačicama. Najčešće raste kao korov na napuštenim zemljištima, uz putove, vodotoke, željezničke pruge, nasipe, uz gradilišta, uz zapuštene vrtove i livade, među usjevima i na zelenim gradskim površinama. Čest je korov u povrtnicama, kukuruzu, suncokretu, šećernoj repi i soji. Vrlo je otporna, prilagodljiva, a pogoduje joj suha klima (visoke temperature, malo kiše, povjetarac) i otvoren okoliš. U našim krajevima niče već sredinom travnja, a cvate od srpnja do početka mraza.
Alergija na ambroziju
Pelud ambrozije ima jak alergijski potencijal. Tijekom ljetnih mjeseci (u kontinentalnim krajevima od srpnja do listopada) oslobađa se oko sto milijuna zrnaca peludi, koju vjetar može odnijeti i 50 km.
Najviše dnevne koncentracije peludi ambrozije u zraku su potkraj kolovoza i početkom rujna.
Koncentracija peludi je najviša u jutarnjim satima i prije podne, a kiša i niske jutarnje temperature usporavaju otpuštanje peludi.
Najčešći oblik alergije jest PELUDNA HUNJAVICA ili sezonski alergijski rinitis. Simptomi su:
- svrbež, pečenje i suzenje očiju
- kihanje
- svrbež nosa, osjećaj neprohodnosti i punoće nosa
- nestanak njuha
- obilni vodenasti iscjedak.
U težem obliku može se javiti i otežano disanje, ASTMA, KRONIČNI SINUSITIS, glavobolja i nesanica.
Suzbijanje ambrozije
- Ako se radi o pojedinačnim biljkama treba ih suzbiti čupanjem zajedno s korijenjem. Preporučuje se pri tom koristiti zaštitne rukavice.
- Ako se radi o većoj površini preporučuje se košnja prije cvatnje, i to 5 cm od tla.
- Zapuštena zemljišta treba urediti i zasaditi travom.
- Velike površine tretiraju se kemijskim sredstvima.
Preporuke
- ne preporučuje se boravak na otvorenom od 5 do 10 sati ujutro kad je koncentracija peludi najveća
- za boravak na otvorenom planirati vrijeme iza kiše jer kiša ispire pelud
- zatvorite prozore stana i kuće, te prozore automobila za vrijeme putovanja
- izbjegavajte prijepodnevno provjetravanje prostorija kad je koncentracija peludi najviša
- ne sušite rublje na zraku u vrijeme visokih koncentarcija peludi, već u kući
- četkajte i perite kućne ljubimce, jer i oni skupljaju pelud
- nakon boravka na otvorenom pri povratku kući operite ruke, istuširajte se, operite kosu, presvucite odjeću
- nosite zaštitnu masku prilikom izlaska iz kuće ako je to neophodno, osobito za vrijeme suhih i vjetrovitih dana
- savjetuje se boravak u zatvorenim, klimatiziranim prostorima, a klima uređaj bi trebao imati i antipeludni filter
- izbjegavajte namirnice koje izazivaju slične alergijske reakcije (lubenice, dinje, banane, tikvice, kamilica), pušenje, sprejeve protiv insekata i slične iritanse jer pojačavaju simptome alergije
Ako uočite ambroziju na javnim površinama obavijestite o tome nadležnu službu u vašem mjestu (komunalno redarstvo, općina). Samo zajedničkim djelovanjem možemo uspjeti u suzbijanju ambrozije, a time olakšavamo život i sebi i drugima!