Respiratorni sincicijski virus (RSV) je čest uzročnik prehlada, a kod djece mlađe od godinu dana najčešći uzročnik bronhiolitisa i upale pluća.

Većina djece doživi infekciju tim virusom do kraja druge godine života, te se kod čak 25-40% oboljelih radi o težem obliku bolesti- bronhiolitisu ili upali pluća. Često je u liječenju te djece, zbog težine kliničke slike, potrebna hospitalizacija. Posebno su ugrožena prijevremeno rođena djeca, te ona sa srčanim i kroničnim bolestima dišnog sustava. Starija djeca i odrasli također mogu oboljeti, ali obično s puno blažim oblicima bolesti.

Simptomi bolesti su u većine oboljelih blagi: sekret iz nosa, kašalj, povišena tjelesna temperatura. Kod djece mlađe od dvije godine mogu se javiti teškoće sa disanjem.

Specifične terapije nema, daje se simptomatska terapija - lijekovi za snižavanje temperature i za olakšavanje disanja. Antibiotici su neučinkoviti, budući da je riječ o virusnoj infekciji.

Oboljeli su zarazni za okolinu oko sedam dana, a mala djeca mogu biti zarazni i do četiri tjedna. Bolest se prenosi kapljičnim putem: kašljenjem i kihanjem.

Da bi smanjili rizik prijenosa bolesti važno je:

-          prekriti rupčićem nos i usta prilikom kihanja i kašljanja

-          često i ispravno prati ruke (sapunom i tekućom vodom), pogotovo nakon kihanja, kašljanja i brisanja nosa

-          ne dijeliti pribor za jelo i čaše

-          suzdržati se od ljubljenja drugih, pogotovo male djece

-          često čistiti onečišćene površine kao npr. kvake, telefonske slušalice, miš i tipkovnicu kompjutera

Za nedonoščad, djecu sa hemodinamski značajnom srčanom manom ili kroničnom bolešću pluća postoji mogućnost prevencije davanjem gotovih protutijela u sezoni cirkuliranja RSV-a. Terapija se daje do druge godine života prema procjeni pedijatra.